Journalist

E-mail Jolanda Breur

Onderwerpen

Economie
Film
Filosofie
Integratie
Islam
Kortjes
Kunst
Overig
Religie
Theater
Zingeving

Archieven

01 Mrt - 31 Mrt 2012
01 Sep - 30 Sep 2011
01 Jul - 31 Jul 2011
01 Jun - 30 Jun 2011
01 Mei - 31 Mei 2011
01 Mrt - 31 Mrt 2011
01 Feb - 28 Feb 2011
01 Jan - 31 Jan 2011
01 Dec - 31 Dec 2010
01 Nov - 30 Nov 2010
01 Okt - 31 Okt 2010
01 Sep - 30 Sep 2010
01 Mei - 31 Mei 2010
01 Apr - 30 Apr 2010
01 Feb - 28 Feb 2010
01 Jan - 31 Jan 2010
01 Dec - 31 Dec 2009
01 Nov - 30 Nov 2009
01 Okt - 31 Okt 2009
01 Sep - 30 Sep 2009
01 Aug - 31 Aug 2009
01 Jul - 31 Jul 2009
01 Jun - 30 Jun 2009
01 Mei - 31 Mei 2009
01 Mrt - 31 Mrt 2009
01 Feb - 28 Feb 2009
01 Jan - 31 Jan 2009
01 Okt - 31 Okt 2008
01 Aug - 31 Aug 2008
01 Jul - 31 Jul 2008
01 Jun - 30 Jun 2008
01 Mei - 31 Mei 2008
01 Apr - 30 Apr 2008
01 Jan - 31 Jan 2008
01 Dec - 31 Dec 2007
01 Okt - 31 Okt 2007
01 Aug - 31 Aug 2007
01 Jul - 31 Jul 2007
01 Jun - 30 Jun 2007
01 Mei - 31 Mei 2007
01 Apr - 30 Apr 2007
01 Mrt - 31 Mrt 2007
01 Feb - 28 Feb 2007
01 Dec - 31 Dec 2006
01 Nov - 30 Nov 2006
01 Jun - 30 Jun 2006

Links

Cultutekst
Cultuzine


Zoek!

Laatste Reacties

naut zeiseink (MoraalMarokkaan o…): heey matthijs coole trek …

« De zin van Chris Hott… | Home | de zin van Ad Visser »

De handen van Mitchell verdrijven de pijn

04 08 07 - 00:00
Gebedsgenezer Wayman Mitchell is drie dagen te gast in Delft. In een grote tent geeft hij zieken een handoplegging. „Ik ban de haat en bitterheid uit. Ik breek de kracht!”


’Ik ben genezen!’, riep zij, terwijl de dokter haar had gezegd dat het nooit meer goed kwam met die arm. Maar Jezus genas!”
De Amerikaanse gebedsgenezer Wayman Mitchell (78) is te gast in een grote tent van evangeliegemeente De Deur in Delft.

Met een zwaar accent rijgt hij de ene genezingsanekdote aan de andere. In de pauzes die hij laat vallen, vertaalt een voorganger uit Amersfoort luid, snel en op dezelfde toon naar het Nederlands.

Wonderen
Mitchell doet aan gebedsgenezing door middel van handopleggingen. Hij heeft uitsluitend succesverhalen. „God gaat wonderen doen vanavond, zieken zullen genezen’’, belooft hij ook zijn ruim vierhonderd toehoorders in de grote tent.

Hij vraagt hen de ogen te sluiten en het hoofd te buigen. Een enkeling blijft naar hem kijken. „We bidden voor mooi weer, Vader, en voor meer mensen die de weg naar ons vinden.”

Psychische oorsprong
Mitchell is de grondlegger van een internationale groep van evangelische gemeenten, waar de Nederlandse ’De Deur’-kerken ook onder vallen. Hij denkt dat ziekten een psychische oorsprong hebben en uit te bannen zijn. Daarom leiden hij en andere voorgangers van de gemeenschap regelmatig genezingsdiensten.

Net taart
„Het was de beste beslissing van mijn leven”, zegt Neifa Luciano (23). Zij is nu vier jaar ’bekeerd’. Gelovig was ze al, maar in de rooms-katholieke kerk vond ze haar draai niet. Een vriend was haar voorbeeld. „Eerst dronk hij en zat hij achter de meiden aan, maar later vond hij de weg naar Christus bij evangeliegemeente De Deur. Hij veranderde als een blad aan de boom.’’

Luciano wilde dat ook. Ze zocht al jaren naar het juiste pad, zegt ze. En dat vond ze. „Je moet het zelf ondergaan, het is net als taart eten. Ik kan wel zeggen dat die taart lekker is, maar jij zult zelf moeten proeven om daar achter te komen.”

Haat uitbannen
Dan roept Mitchell mensen op om naar voren te komen. Zo'n vijftig mensen geven gehoor aan de oproep. Ondertussen speelt de band op het podium gospelrock. Het publiek klapt enthousiast mee. Iedereen lijkt de tekst van de liederen te kennen. De armen gaan gestrekt in de lucht en men bidt.

„Wie wil genezen worden?”, roept de Amerikaanse voorganger. Twintig mensen uit de groep beklimmen het podium en vormen een rij. Mitchell vraagt een oudere vrouw naar haar klachten en knikt. „Zeg me na: ik ban de haat en bitterheid uit.”

Hekserij
De menigte prevelt mee. „Ik breek de kracht! Verláát haar, in de naam van God!”, schreeuwt Mitchell. Hij legt zijn hand op het voorhoofd van de vrouw. Het publiek joelt. De vrouw barst in tranen uit en zakt in elkaar. Mannen in keurige kostuums schieten toe en helpen haar op te vangen. Zodra ze weer kan lopen, wordt ze het podium afgeholpen. Haar klachten zijn afgenomen, zegt ze.

Vrouwen die een halsketting met een hanger dragen, kunnen rekenen op Mitchells afkeuring. Amuletten, zegt hij, zijn allemaal hekserij en bijgeloof. Ze moeten af voordat hij de vrouwen de hand oplegt. Even makkelijk beveelt hij een vrouw te bidden voor meer vingers. „Zo kun je nog meer ringen dragen dan je al doet.”

Meer
Hubertus Vonhof (63) houdt er niet van in de belangstelling te staan, zegt hij, maar toch beklom hij het podium. Om van zijn reuma af te komen. „Ik voelde warmte van binnen, dan weet je dat God je aanraakt.’’ Zijn pijn is minder, zegt hij. „Ik wil genezen. Ik heb al acht jaar reuma en slik iedere dag medicijnen.’’

Het was de eerste genezingsdienst voor Vonhof en hij heeft de smaak te pakken. Zondag laat hij zich de hand opleggen door Jan Zijlstra in Leiderdorp. „Die schijnt goed te zijn, mensen komen in een rolstoel en gaan lopend weer weg.”

Niet genezen
Als mensen na Mitchells handoplegging zeggen zich iets beter te voelen, is dat voor de gebedsgenezer onvoldoende. „Een beetje beter is niet genoeg, we gaan voor genezing.”

Maar de mannen in pakken leiden sommigen, die ook na een tweede poging nog niet helemaal genezen lijken te zijn, met zachte hand van het podium. „Voel je nog pijn? Nee? Mooi, daar ging het toch om?’’, zegt Mitchell dan resoluut.

Geweldig
Joke Ditmars (50) komt van het podium en gaat weer op haar klapstoel zitten. „Als mijn klachten terugkomen, zit ik hier morgen weer.” Ze is ’licht duizelig’ en ’inwendig warm’. „Mijn arm voelt heel zwaar”, zegt ze. „Raar hè?’’ Maar de pijn in haar ontstoken arm is verdwenen, zegt ze. „Zou het morgen nog zo zijn?”, vraagt ze haar zus. Het duizelt haar als ze wil opstaan.

De volgende dag zijn Ditmars’ pijnklachten niet teruggekeerd, vertelt ze aan de telefoon. Maar soms voelt ze warmte trekken door de arm.

En hoe is het met haar zus, die nekklachten had en het podium lachend en pijnvrij verliet? „Die voelt zich nog steeds geweldig.”



Foto: Joel van Houdt

Gepubliceerd in Trouw



Gebruikte Tags: , , , , , , , , , , ,
.

Trackback link:

Zet Javascript aan om een Trackback URL te genereren

  
Persoonlijke info onthouden?

Emoticons / Textile


 

  (Register your username / Log in)

Kattebel:
Verberg email:

Kleine lettertjes: Alle HTML-tags behalve <b> en <i> zullen uit je reactie worden verwijderd. Je maakt links door gewoon een URL of email-adres in te typen.

 

Kortjes

» Reisgids Nicaragua
Ik schreef de eerste Nederlandstalige reisgids over Nicaragua. Uitgeverij Elmar gaf deze gids vorig jaar uit in haar serie reishandboeken. (meer)   . |
 

eXTReMe Tracker